Poradnik
Uwaga na źle wyposażone apteczki !
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury
w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego
wyposażenia. (Dz. U. 2003, Nr 32,
poz. 262) wymienia wśród pojazdów, które
powinny być wyposażone w apteczkę doraźnej pomocy: autobus, taksówka,
samochód ciężarowy przewożący osoby poza kabiną kierowcy, pojazd
silnikowy przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.
Polskie prawo nie zobowiązuje kierowców prywatnych samochodów osobowych do przewożenia apteczki pierwszej pomocy.
Nakazy takie istnieją jednak w większości krajów europejskich,
m.in. u wszystkich naszych sąsiadów, co oznacza, że każdy wyjazd za granicę
wiąże się z koniecznością zakupienia apteczki zgodnej z przepisami danego
państwa. Normy obowiązujące w większości krajów europejskich są wzorowane na
niemieckiej normie DIN 13/164. Za brak odpowiednio wyposażonej apteczki grożą mandaty
w krajach UE.
W świetle przepisów "Prawa o ruchu drogowym" (Dz.U. z 1997 r. nr 98, poz. 602), kierowca oraz pasażerowie pojazdu uczestniczącego w wypadku drogowym obowiązani są do udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Udzielamy pomocy za pomocą apteczki znajdującej się w pojeździe, który uległ wypadkowi. Szukamy apteczki w bagażniku, pod siedzeniem kierowcy albo w specjalnym schowku do tego przeznaczonym (w busach na drzwiach od strony kierowcy). Jeżeli jest brak apteczki albo nie możemy jej wydostać z uszkodzonego pojazdu, dopiero wtedy wykorzystujemy apteczkę ze swojego pojazdu.
Aby temu sprostać, chronić siebie i swoich pasażerów - kup apteczkę nawet do swojego prywatnego pojazdu. Pamiętaj, aby apteczka była zgodna ze standardem DIN oraz uzyskała wpis do Rejestru Wyrobów Medycznych. (to dowód, że owy produkt jest wykonany zgodnie z dyrektywami unijnymi i używanie go nie spowoduje niepożądanych powikłań) .
Przy okazji przypominamy, że od 1 maja 2005 r. wszedł w życie przepis obligujący wszystkich użytkowników austriackich autostrad i innych dróg na obszarze niezabudowanym do zakładania kamizelek ostrzegawczych w momencie opuszczania pojazdu. Brak kamizelki jest karany mandatem. Obowiązek posiadania kamizelki we wszystkich rodzajach pojazdów i używania jej w razie awarii samochodu lub wypadku istnieje już w Finlandii, Hiszpanii, Włoszech, a od 25 czerwca br. także w Portugalii. Kamizelki uznawane przez służby wszystkich tych krajów odpowiadają unijnej normie ÖNORM EN 471 (Dyrektywa 89/686/EEC).
W dalszym ciągu obowiązuje konieczność ustawiania trójkąta ostrzegawczego.
Umieść swoją apteczkę w odpowiednim miejscu!
Jeżeli jesteś posiadaczem nowego samochodu, apteczkę można umieścić w specjalnym, przeznaczonym do tego celu schowku. Dla pozostałych kierowców mamy prostą radę - najbezpieczniej jest włożyć apteczkę do bagażnika lub pod fotel kierowcy.
W każdej apteczce należy kontrolować datę przydatności do użycia artykułów wyposażenia.
Wymienić przed upływem podanego terminu (wkład apteczek - zazwyczaj ważność na 4-5 lat).
W szczególności pracodawca powinien zapewnić:
§ 44. 2. Ilość, usytuowanie i wyposażenie punktów pierwszej pomocy i apteczek powinny być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, z uwzględnieniem rodzajów i nasilenia występujących zagrożeń.
§ 44. 3. Obsługa punktów i apteczek, o których mowa w ust. 1, na każdej zmianie powinna być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym w udzielaniu pierwszej pomocy.
§ 44. 4. W punktach pierwszej pomocy i przy apteczkach, w widocznych miejscach, powinny być wywieszone instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy pracowników, o których mowa w ust. 3.
§ 44. 5. Punkty pierwszej pomocy i miejsca usytuowania apteczek powinny być odpowiednio oznakowane, zgodnie z Polską Normą, i łatwo dostępne.
§ 9. 2. Prowadzący zajęcia w warsztatach, pracowniach specjalistycznych, laboratoriach oraz zajęcia wychowania fizycznego powinni być przeszkoleni w zakresie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.
§ 9. 3. W pomieszczeniach uczelni, a w szczególności w warsztatach, laboratoriach, pracowniach specjalistycznych, sekretariatach rektora, dziekana, dyrektora administracyjnego, powinny się znajdować apteczki, wyposażone w niezbędne środki farmaceutyczne i materiały medyczne, których okres ważności nie upłynął, wraz z instrukcja o zasadach udzielania pierwszej pomocy. Wykorzystane środki i materiały do udzielania pierwszej pomocy powinny być na bieżąco uzupełniane.
poz.35 - Udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach - apteczka, personel przeszko -
lony w zakresie pomocy przedlekarskiej, przywołanie pomocy lekarskiej.
1) zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego,
2) przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
3) niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego,
4) podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Art. 44. 2. Jeżeli w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest obowiązany ponadto:
1) udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
2) nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku,
3) pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się - niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Art. 44. 3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do innych osób uczestniczących w wypadku.