Sprzęt i preparaty do sterylizacji, mycia i dezynfekcji
- Sprzęt do sterylizacji - autoklawy
- Sprzęt do mycia narzędzi
- Sprzęt do podgrzewania ręczników
- Preparaty dezynfekcyjne
- Pzostały sprzęt do pakowania i segregowania
Sterylizacja termiczna (sucha)
Najstarsza forma sterylizacji narzędzi to wyżarzanie, czyli poddawanie narzędzia działaniu płomienia palnika. Mimo, iż metoda ta jest prymitywna, to nadal pozostaje bardzo skuteczna. Jej zaawansowaną formą jest spalanie, czyli całkowita utylizacja skażonego materiału za pomocą ognia. Metoda ta jednak ze względów ekologicznych jest wycofywana z krajów Unii Europejskiej.
Bardziej zaawansowaną metodą sterylizacji termicznej jest tzw. sterylizacja suchym powietrzem.
Przeprowadza się ją w sterylizatorach z wymuszonym obiegiem powietrza lub bez wymuszonego obiegu, stosując temp. 160-180°C, utrzymywane przez okres od kilkunastu minut do dwóch godzin. Warunki tego rodzaju sterylizacji zależą głównie od wyjaławianego materiału i jego wytrzymałości termicznej. Nie można tutaj wyjaławiać gumy, wyrobów włókienniczych, płynów czy materiałów opatrunkowych. Materiał poddawany sterylizacji powinien być suchy, czysty i zabezpieczony przed powtórnym skażeniem za pomocą odpowiedniej folii. Metoda ta jest dość długotrwała i nie ekonomiczna. Charakteryzuje się powolną dyfuzją i penetracją ciepła oraz znacznymi różnicami temperatur między poszczególnymi punktami wewnątrz komory. W wielu krajach metoda ta została wycofana z użycia przy wyjaławianiu narzędzi, w Polsce wciąż stosuje się ją do sterylizacji szkła laboratoryjnego.
Warto pamiętać, iż testy służące do kontroli sterylizacji suchej różnią się od testów stosowanych przy sterylizacji parowej, dlatego przy ich zakupie należy pamiętać z jakim autoklawem pracujemy.
Autoklaw - urządzenie do sterylizacji
Autoklaw to inaczej urządzenie do sterylizacji lub myjka ultradźwiękowa. Autoklaw kosmetyczny świetnie nadaje się do ekskluzywnych salonów piękności a także gabinetów kosmetycznych, gabinetów medycznych lub wszelkiego rodzaju ośrodków SPA. Korzystamy z tego urządzenia, gdyż zawsze stawiamy na wysoką jakość naszych usług oraz bezpieczeństwo pacjentów.
Urządzenia te wykonane są z materiałów najwyższego gatunku z dbałością o każdy szczegół. Funkcjonalność takich urządzeń oraz komfort obsługi - to ich zdecydowane zalety. Autoklaw daje gwarancję, że wszystkie metalowe akcesoria będą zawsze sterylnie czyste oraz bezpieczne dla zdrowia i życia każdego pacjenta.
Zasada działania autoklawu parowego.
Z destylowanej wody, zostaje utworzona para wodna, która osiąga temperaturę do 134 stopni Celsjusza. Właściwe ciśnienie oraz odpowiedni czas sterylizacji, daje pełną gwarancję osiągnięcia maksymalnego poziomu czystości mikrobiologicznej sterylizowanych przedmiotów oraz utrzymuje kontrolę nad procesem sterylizacyjnym. Nie zaleca się stosować do sterylizacji urządzeń, w których nie jest możliwa kontrola nad wszystkimi procesami podczas sterylizacji tj: sterylizatory kulkowe czy. Sterylizatory pracujące na sucho, z gorącym powietrzem.
Klasyfikacja odpowiednich urządzeń, przeznaczonych do sterylizacji, wymusza wybór odpowiedniego autoklawu, posiadającego cykle sterylizacyjne typu N, S lub B.
- Klasa N – sterylizacja wyłącznie nie opakowanych - litych przedmiotów.
- Klasa S - sterylizacja: porowatych, wgłębionych, również nie opakowanych - litych przedmiotów, typu A i B, opakowanych pojedynczo lub wielowarstwowo.
- Klasa B - sterylizacja wszystkich opakowanych i nie opakowanych, litych, porowatych oraz wgłębionych przedmiotów.