Koncentratory tlenu to stosunkowo nowa technologia dostarczania dodatkowego tlenu osobom, które cierpią z powodu jego niedoboru. Sprzęt ten okazał się niezawodny w wielu krajach. Na szeroką skalę stosuje się je w medycynie w leczeniu osób z chorobami płuc i krążenia, jak i w służbach ratowniczych w przypadku ofiar wysokogórskich lawin. Stosuje się je zarówno w szpitalach, placówkach leczniczych, a także w domach.
Jak funkcjonuje koncentrator tlenu?
Obecnie na rynku dostępne są koncentratory tlenu przenośne, działające na baterie, które umożliwiają stosunkowo swobodne przemieszczanie się osób chorych na spore odległości. Koncentratory tlenu stacjonarne są nieco większe, choć bardziej wydajne niż koncentratory tlenu przenośne, stosowane są wyłącznie w warunkach domowych. Bez względu na to jaki typ koncentratora tlenuwybierzemy ma on jedna podstawowa funkcję – ma za zadanie dostarczyć osobie, która tego potrzebuje, odpowiednią ilość tlenu.
Powietrze, które codziennie wdychamy składa się z ok 21% tlenu i niemal 78% azotu, dlatego też koncentrator tlenu ma za zadanie odwrócić te proporcje. Urządzenie to pobiera powietrze z otoczenia i filtruje je. Następnie usuwa z niego azot i inne gazy, po czym maksymalnie stęża zawartość tlenu, który dodatkowo oczyszcza, filtruje i nawilża. Skutkiem tego procesu jest możliwość podania choremu powietrza, w którym zawartość tlenu wynosi niemal 90%.
Koncentratory tlenu podają tlen choremu w trybie ciągłym lub przerywanym. Wszelkie parametry dotyczące częstotliwości podawania tlenu oraz jego dawek ustalane są w ustawieniach urządzenia. W trybie pulsacyjnym dawki tlenu uzależnione są od momentów wdechu chorego – jeśli ten ustanie na dłuższy czas zdefiniowane wcześniej ustawienia same uruchamiają proces dostarczania tlenu choremu.
Zalety stosowania koncentratora tlenu
Już po ok. 4 minutach przerwy w dostawie tlenu w organizmie człowieka powstają nieodwracalne zmiany; dłuższa przerwa prowadzi do jego śmierci. Brak tlenu działa szkodliwie przede wszystkim na neurony będące podstawowym budulcem mózgu. Jeszcze do niedawna wszelkie choroby związane z utrudnionym oddychaniem, a więc dostarczaniem tlenu do krwi, leczono jedynie w szpitalu. Dziś dzięki koncentratom tlenu zarówno stacjonarnym, jak i przenośnym, możliwa jest tlenoterapia w warunkach domowych. Koncentratory tlenu przeznaczone są przede wszystkim dla osób z chorobami płuc (np.:astmą lub rakiem płuc) lub mających problemy z krążeniem. Tlen podawany jest choremu za pomocą maski twarzowej lub wąsów tlenowych. Stosowanie koncentratorów tlenu zdecydowanie poprawia jakość życia osób z wyżej wymienionymi dolegliwościami. Urządzenia te poprawiają również sprawność intelektualną pacjentów oraz ich samopoczucie, ponieważ zaopatrując krew w dużą dawkę tlenu, a co za tym idzie usuwają toksyny z organizmu, poprawiają przemianę materii, a także zabijają bakterie i wirusy. Z tego względu tlenoterapia jest stosowana także przez osoby zdrowe zwłaszcza w dobie walki z wszechobecnym smogiem. Stosowanie koncentratora tlenu bez względu na to, czy jest to sprzęt kupiony, czy wypożyczony zmniejsza stres pacjenta, ogranicza liczbę wizyt lekarskich do minimum oraz pozawala zaoszczędzić spora ilość pieniędzy i czasu.